Temiz hava zorunluluğu, vücuttaki oksijen miktarı ve bağışıklık sistemi.

Oksijen doygunluğu kandaki oksijen konsantrasyonunu belirten bir terimdir. İnsan vücudu kandaki oksijen seviyesinin çok hassas olarak spesifik bir değerde bulunmasına ihtiyaç duyar ve vücut bunun için gerekli düzenlemeleri yapar. İnsan kanındaki oksijen seviyesinin yüzde 95-100 arasında olması normal kabul edilir. Yüzde 90’ın altındaki oksijen seviyesi düşük olarak kabul edilir ve bu hipoksemiye neden olabilir. Yüzde 80’in altındaki oksijen seviyeleri, bu seviyelerde beyin ve kalp gibi organların çalışması bozulabileceğinden, gecikmeksizin müdehale gerektirir. Düşük oksijen seviyesinin sürekli olması solunum krizi ya da kalp krizi ile sonuçlanabilir.(1)

 

s_health_screens

Piyasada oksijen doygunluğunu (pulse oksimetre) parmaktan ölçebilen cihazlar bulunmaktadır. Bazı akıllı telefon cihazları da oksijen doygunluğu ölçülebilmektedir. Yukarıdaki fotoğrafta vücudunuzdaki oksijen miktarını ölçebileceğiniz uygulama gösterilmektedir. Oksijen doygunluğunuz sürekli yeşil bölgenin altında seyrediyorsa bir doktora başvurmanız gerekebilir.

İç hastalıkları Uzmanı Dr. Ülkü GÖRMEZ; “vücuttaki oksijen seviyesi ne kadar yüksekse bağışıklık sisteminin o kadar iyi olacağını belirterek, herhangi bir alerjik düzeyin yüksek olması, burun-solunum kanallarının tıkalı olması, Astım, uyku apnesi, Koah hastalıklarının olması, sigara, nargile kullanımının,  vücut oksijen düzeyinin azalmasına yol açtığını ve bağışıklık sisteminin negatif yönde etkilendiğini ” söyledi. (2)

oksijen doygunluğu

 

Temiz hava hakkımızın nedenleri

Çatalca’da temiz hava arayışı

Bağışıklık sistemini güçlendirmek. Evde turşu ve sirke yapımı, sağlığımız için faydalı probiyotikler

 

(1)https://tr.wikipedia.org/wiki/Oksijen_doygunlu%C4%9Fu_%28t%C4%B1p%29

(2)http://www.immunoterapiturkiye.com/

 

 

Bu yazı Genel, Hava kirliliği, Sağlık, Tüm yazılar içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s