Vitamin D eksikliğinde görülen hastalıklar, D vitamini ne işe yarar, nasıl arttırılır?

    Diş kliniğimizin hastalarından Nurşen Hanım Fethiye’de doğru güneşlenme yöntemi, doğru beslenme ile yaklaşık 45 günde D vitamini seviyesini (D OH 25)  65 ng arttırdı ve 96,7 ng ye çıkardı. Sağlıklı dişler, kemikler ve hormon yapısı için daha yaza girmeden (Nisan-Mayıs ayında ) çıktığı bu mükemmel seviye yaz sonuna kadar çok daha yükselebilir. Vücudu kışın bu stoğu tüketebilecek. Sonucu yaz sonunda paylaşacağız.  Sayfamıza bıraktığı yorumu şu şekilde:

    “7 martta d vitamini ni ölçtürdüm 32 ng çikti. 8 ve 17 Martta 2 kapsül d…  kalcadan yaptırdım. 19 mart_ 3 mayis arası hergün saat 13.00 te 10 dk sırt 10 dk ön olmak üzere toplam 20 dk güneşlendim 3 mayısta tekrar D mi ölçtürdüm sonuç mükemmel 96.7 ng” (güneş yağı kullanmadan)

çimlerde güneşlenme www.hakankonyar.com

   “Doğal D hormonunu (vitaminini) güneşten alma zamanı başladı” konulu bir yazımı daha önce paylaşmıştım. D vitamini konusunda dünyanın en önde gelen otoritesi olan Endokrinolog Prof. Dr. Holick beynimize kazınmış yanlış güneşlenme saatlerini silmemiz ve beynimize doğru güneşlenme saatlerini yerleştirmemiz için epey bir süre geçmesi gerektiğini söylemektedir.

Dikkat !: Sarı veya kızıl saçlı olanlar, çok açık (beyaz tenliler), ailesinde cilt kanseri geçmişi olanlar, zayıf bağışıklık sistemine sahip olanlar, organ nakli olanlar, Aids rahatsızlığı olanlar… güneşlenmeden önce doktorunuza danışın…

“Bütün gün güneşleniyorum D vitaminim ( D OH 25) düşük çıktı. Nasıl oluyor?” diyenler:

Güneş kremi SPF8 kullanırsanız:  D Vitamini üretimini yaklaşık %90 azaltır.

Güneş kremi SPF15 kullanırsanız: D Vitamini üretimini yaklaşık %95 azaltır.

Güneş kremi SPF30 kullanırsanız: D Vitamini üretimini yaklaşık %99 azaltır.

Camın arkasından UVB ışınları alamaz böylece D vitamini üretemezsiniz. (1)

   Prof. Dr. Özer PALA da Dr. Mercola ile aynı görüşte. UVB ışınlarının yeryüzüne geldiği öğlen saatlerinde güneşlenilmesi gerektiğini söylüyor.  Peki hangi aylar ve hangi saatler? Bu saatleri öğrenmek için tıklayınız

   Hava kirliliğinin fazla görüldüğü İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi Büyükşehirlerde güneşin olduğu günlerde hava kirliliğinin olması halinde güneşten yararlanmamız daha zordur. Hava kirliliği ile ilgili güncel bilgileri fırsat buldukça İstanbul Güneş saatleri, Beylikdüzü İstanbul hava kirlliliği linkinden ve Güneşlenme saatleri Fethiye, Bodrum, Muğla civarı ve Facebook hesabımdanda yayınlıyorum.

   Partikül kirliliğinin olmadığı bir günde yukarıda linkte detaylarını görebileceğiniz şekilde öğle saatlerinde açık tenliler en azından bacakları ve kolları güneş görecek şekildie 20 dakika kadar, koyu tenliler biraz daha fazla güneşlenebilirler.

   Prof. Dr. Canan Karatay ve Dr. Ümit AKTAŞ Habertürk’te Öteki Gündem programında Cansu CANAN’ın konuğu oldular. Güneşlenme, hava kirliliği ve d vitamini toksisite değeri hakkında örnekler verdiler. Dr. Karatay kendi ailesinin D değerlerini açıkladı ve kendisinin 150, eşinin 250, abisinin 450 değere sahip olduğunu ve toksisite olmadığını belirtti. Dr. Aktaş Şili’de güneş altında kalan bir çobanın kan değerinin 270 olduğunu ve toksisite tespit edilmediğini belirtmiştir.

   Cildimiz D vitaminini en fazla bacak bölgesinden, daha az miktarda göğüs-karın bölgesi ve sırt bölgesinden en azda yüz bölgesinden yapabilir. Bu yüzden yüzümüzü güneşten sakınabilir veya sadece yüzümüz için güneş koruyucu kullanabiliriz. Güneş gözlüğü kullanmamızda yararlı olur.

   Prof. Dr. Canan KARATAY 28.04.2016 tarihinde Küçükçekmece Belediyesinin organize ettiği bilgilendirme seminerinde…

Vitamin D eksikliğinde görülen hastalıklar

sol taraf bay, sağ taraf bayan

vitamin d hastalıklar hakankonyar

   Yüzmenin faydalarını anlatmaya gerek yok. Deniz suyu ısınmaya başladı ve deniz suyu sıcaklıkları artmaya devam ediyor. Fethiye, Bodrum, Antalya, Alanya, İskenderun, Mersin gibi yörelerde hava sıcaklıkları denize girmeye, yüzmeye, güneşten D vitamini almaya imkan veriyor. Eylül ayına kadar sürecek bu fırsatı değerlendirebilirsiniz.

   Mühendisler yeni cihazlar, bilim insanlarıda vücudumuzdaki mucizeleri keşfettikçe D vitamininin (hormonunun) hükmettiği gen sayısı artmakta ve yeni işlevleri ortaya çıkmaktadır.

deniz suyu_2016-04-23

Deniz suyu sıcaklıkları Türkiye 27.04.2017

beach-travel

Kemik, Diş, Damarların sağlığı ve K2 vitamini eksikliği

(1) Prof. Dr. Michael Holick. Boston University & Bone Healtly Clinic Director. The Vitamin D Solution

Bu yazı Genel, Sağlık, Tüm yazılar içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s