Pazar günü temiz hava arayışı ve Çatalca’nın kuzeyine yolculuk.

Pazar günü İstanbul’un birçok semtinde hava kirliliği devam ettiği için yapılacak en güzel dış aktivitelerden biri kendinizi çayıra-bayıra atmak diye düşünüp soluğu Çatalca’da alalım dedik. Çatalca, Beylikdüzü civarında oturanlar için çabuk ulaşılabilecek yerlerden birisidir ve kuzey ormanlarının yardımı ile keskin temiz hava üretir. Maalesef, Büyükçekmece gölünün batısından geçerken yüksek basıncın, rüzgar olmayışının ve insanların etkisi ile her zaman  net olarak gözüken heybetli Tüyap kulesi gölün oradan görünmüyordu. Çatalca’nın içlerine doğru devam edip Subaşı’ndan geçip, yeni 3. Köprü yolu bağlantısından Kestanalik Mahalle bağlantısı ile Çanakça sonrasında Dağyenice mahallesine gittik. Hava erken karardığından Alaiye şehitliğine uğrayamadık. Dağyenice’de mahallelinin (2-3 yıl evvel hepsi köydü) tezgahlarından turşu, manda yoğurdu, tereyağ, peynir aldık. Yazlık mahallesine giderken dönüp Örencik mahallesinede uğradık. Yarım saatlik yürüyüşte partikül oranı çok düşük havada ciğerlerimizi doldur-boşalt yaptıktan sonra geri dönüşe başladık. Ama odane! havanın soğuması ile kömür ve tezek sobaları yanmaya ve mahalleler duman altı olmaya başlamıştı. Arabamızın klima sirkülasyonunu kapatıp dışarıdan gelen havayı kestik. Beylikdüzü’ne geldiğimizde durum daha da kötüydü. Partikül 10 seviyesi 500 ü geçmişti. 20151227_163254

Sonuç olarak daha temiz hava almakla beraber Terkoz gölünün etrafının bile kirlilikten etkilendiğini asit yağmurlarının oralardada olduğunu gördük. Vücut direncimizi güçlü tutmaya çalışmaktan başka elimizden birşey gelmiyor. Havayı kirleten Partikül 10’un 50 den az olacağı, hatta dünyanın bir çok şehrindeki gibi 25 civarında olacağı günlerin gelmesi dileğimle.

20151227_154025

 

Bu yazı Hava kirliliği, Sağlık, Tüm yazılar içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s