Yunanistan izlenimleri Selanik,Kavala,Dedeağaç (bölüm 4)

Plajlarda bir şey şartı ile şezlong bedava

Plajlarda bir şey içmek şartı ile şezlong bedava. Cips ikram. Yerinizden kalkmanıza gerek yok. Öğlen dik güneşte siz D vitamininizi alırken onlar size servis yapıyorlar.

Biz yıllardır güneş yağı kullanmadan fırsat buldukça, güneşin dik geldiği öğlen saatlerinde 20 dakika güneşlendiğimiz ve takviye aldığımız için yaza girmeden yaptırdığımız son kan tahlili ölçümünde D vitaminlerimiz benim 90 , eşimin 130 ng,  civarında çıktı. Arkadaşlardan, akrabalardan, hastalarımızdan 100 hatta 150 ng.yi geçenler oldu ve gayet sağlıklılar. Şapka ve güneş gözlüğü ile korunuyoruz. Tabii ki güneş banyosundan sonra kol, bacak ve güneş gören bölgeleri 2 gün kese, köpük ve sıcak su ile yıkamıyoruz.

Bizim bulunduğumuz Haziran sonu itibariyle nem oranı makul, deniz ısısı 24-25 Derece civarındaydı.

Bu seferki tur çok hızlı oldu. 5 saat uyku, sabah 8’de kahvaltı, bölgeyi gez, plaja git, gece yemek, Alo Sırtaki dans grubunun gösterisi falan derken sonuç olarak hızlandırılmış ve güzel bir tatil oldu. Ertesi gün başka keşifler daha ertesi gün başka keşifler ….. Yunanistan’da grev nedeni ile çöpler toplanmıyordu ve 40-41 dereceyi gören sıcakla Selanikte koku kötüydü. Konteynırların dışında cadde, park ve plajlarda yerde çöp göremezsiniz. Aynı anlarda haberler İstanbul parklarını gösteriyordu, belediye çöpleri sürekli almasına rağmen çimenlerin üzeri yine çöp doluydu.

Tadına baktığım meşhur tereyağlı Kavala Kurabiyesi yarım kilosı 5 €, yanında demleme Türk çayı bedava. Wifi Free. Harika bol tavuk etli tavuk suyu çorba ve çay içtim.

Selanik’te (Thessaloniki) Atatürk’ün doğduğu evin Evin ana giriş kapısının karşısında hediyelik eşya satan dükkanda Türk usulu demleme çay bedava. Caddenin hemen karşısındaki kafelerde Selanik böreği ve lokma 2, Türk Kahve çeşitleri 2.5, Dondurmalı Frape 3, Fıçı bira 2.5, Coca cola/Fanta 2.5, Meyve suyu 2 €

Yunanistan’da siesta (uyku molası) saatleri 13.00 ile 17.00 arasında. Kafeler açık, bazı restoranlar kapalı olabiliyor.

Selanik kafe fiyatlar

Bunlarda ilginizi çekebilir (arşiv)

Fethiye Babadağ’dan Tandem atlayışı. Ölmeden önce yapılacaklar listesindeydi.

5 dk.’da hava kirliliği karşılaştırması Avrupa, Türkiye

Kimler D vitaminini ölçtürmeli ? Diş-Kemik ve vücutta oluşabilecek 40’tan fazla hastalıktan korunmak için… — Diş Hekimi Derya KONYAR

Ne zaman güneşlenelim?

İstanbul’un ve Türkiye’nin bir çok semtinde kiraya vermek için daire almak, yatırım aracı olmaktan çıktı!

Güneş kremi ve güneş banyosundan sonra sıcak sabunlu su ile yıkanmak.

Yunanistan halkının geçim standartları ve yaşamlarının içinden (bölüm 2).

Bu yazı Genel, Gez Göz Paylaş, Tüm yazılar içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s