Daha çok bayanlarda görülen demir eksikliği başta halsizlik ve başağrılarına sebep olabilir.

Fındık, fıstık, ceviz, et, yumurta, paça, hiç veya yeterli miktarda tüketmiyorsanız Demir eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Halsizlik, isteksizlik, başağrıları, vücut direncinin düşmesi, üşüme, titreme, soğuğa tahammülsüzlük gibi şikayetleri olanlar doktoruna başvurmalıdır. Ciltte, dudak içlerinde, göz kapak içlerinde soluk renk görülebilir (pembeye yakın soluk renk)

En çok çocuklarda, mens dönemindeki bayanlarda (genelde 15 ve 50 yaş aralığında) görülür. Demir anemisi şu sebeplerden de olabilir:

  • Kan kaybı
  • B12 veya Folik asit eksikliği
  • Kanser 
  • Akdeniz anemisi
  • Büyümüş Dalak


Anemi teşhisi nispeten kolaydır, ancak aneminin gerçek sebebini teşhis etmek önemlidir. Uzman Doktorunuza başvurunuz. Eğer Ferritin seviyeniz düşükse bunun anlamı Demir seviyeniz de düşüktür. 500 üzerindeki Ferritin seviyeleri dikkate alınmalıdır, uzman doktorunuza danışınız.(1)

(1) Dr.Mercola Take Control of Your Health


 

(1) Dr.Mercola. Take Control of Your Health. http://www.mercola.com/forms/background.htm

Bunlarda ilginizi çekebilir (arşiv)

Kimler D vitaminini ölçtürmeli ? Diş-Kemik ve vücutta oluşabilecek 40’tan fazla hastalıktan korunmak için… — Diş Hekimi Derya KONYAR

B12 vitamininiz kaç? (Sürekli stres, başdönmesi, halsizlik, yorgun uyanma, çocuklarda zeka gelişimi, diş gıcırdatma-sıkma, uyuşmalar, aftlar veya 50 yaşını geçmişler…)

 

Bu yazı Genel, Sağlık, Tüm yazılar içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s