Hava kirliliğinin sağlığa etkileri ! İstanbul’da semtler arasındaki hava kirliliği farkları

Daha önceleri basından gördüğümüz ve bu sayfalarda da bahsettiğimiz üzere hava kirliliğinin kanser, diyabet, obezite gibi hastalıklara yol açtığını biliyoruz. Bunun yanında gelişen teknoloji , icat edilen görüntüleme cihazlarının katkısı ile bazı hastalıkların teşhisi çok daha kolay hale geldi. Bu konudan daha önce konusunda uzmanların görüşlerini içeren yukarıdaki linkte detaylı olarak bahsetmiştik. 

20160405_122034

05.04.2016 saat 12.00’de Esenyurt ve Başakşehir partikül raporu  (1)

Gelelim İstanbul daki semtler aransındaki hava kirliliği farklarına. Havadaki partiküller gözle görülemez. Havanın güneşli, bulutlu olmasının partikülleri görme ile direk ilgisi yoktur.

Bir semtte kirlilik varken bitişik semtte temiz bir hava görülebiliyor. Bugün için Esenyurt Mehterçeşme ile Başakşehir karşılaştırması (PM10)  ve Beylikdüzü E5 karayolu kenarı Bizimkent (PM2,5)  karşılaştırması yapalım.

05,04.2016 saat 12.00 Esenyurt Pm10 = 173  (Hava kirliliği!)

05.04.2016 saat 12.00 Başakşehir Pm10= 64  (Hava kirliliği !))

05.04.2016 saat 12.00 Beylikdüzü Bizimkent Pm2,5= 70 Hava kirliliği yeni başladı. Bizimkentte saat 10’da Pm 2,5=  20-30  arası (temiz) idi.

 

Semtler arasındaki partikül farklılılığının nedenleri; o semtteki hanelerde ve sanayide tüketilen yakıt miktarı-kalitesi, araç trafiği yoğunluğu, rüzgarın yetersizliği, basınç, binaların yüksekliği ve sıklığı dolasıyla sirkülasyonun azalması olabilir.

Bugünkü sonuçlara göre akciğerlerimiz için tehlike oluşturabilecek (astım hastaları, kbb hastaları,yaşlılar, hassas kişiler v.b daha dikkatli olmalı) seviyelere doğru yükselme vardır.

Hava kirliliğinin sağlığa etkisi :

emphysema akciğer

Sol taraf normal bir insanın akciğerleri. Sağ taraf hava kirliliği sebebi ile ölen bir insanın akciğerleri

Screenshot_2016-04-09-12-59-04

Gözle görülür bir şey yok! Baktığınızda “aa hava ne güzel, nasıl hava kirliliği oluyor ” diyebilirsiniz. Partiküller ancak elektron mikroskobu ile görülebilir. Bunu anlamanın bir tek yolu ölçüm istasyonlarını takip etmek veya benim gibi kendi ölçümünüzü yapabilmektedir. Bu konuya yıllardır meraklı olduğumdan, 20 yıldır bir  kolumuz sağlık sektöründe olduğundan vede bir çok şehrin hava kirliliği sağlığı tehdit ettiğinden dolayı bu araştırmalara devam etmekteyim.

Pm 2.5 partiküller direk olarak akciğerlere girer.

Hasta olduğunuzda aklınıza gelmesi gereken, hastalığınıza sebep olabilecek nedenlerden bazıları aşağıdakiler olmalıdır ;

(rakamların üzerine tıkladığınızda ilgili konuları ve uzmanların görüşünü bulabilirsiniz)

  1. Beslenme şekliniz (şekerli, unlu, endüstriyel gıdalar), ikinci Beyniniz olan bağışıklık sisteminizin bozulması!
  2. Hava kirliliği
  3. Sigara, alkol tüketiminiz
  4. Hareketsiz hayat tarzınız (mesela evde, işyerinde hareketsiz kalmak, (günde 20 dakika kadar temiz havada yürüyüş yapmalısınız)
  5. Sürekli kapalı alanlarda yaşamak (güneş banyosu yapmamak, sürekli koruyucu krem kullanmak, yanlış saatlerde güneşlenmek ) D hormonunuzun sürekli olarak 20-30 ng dan az olması olabilir. Diğer vitamin ve minerallerin eksikliği (bağışıklık sisteminizin yetersiz olması)

hava kirliliği

 

(1)aqicn.org dan alınan görüntü

İkinci beynimizin sağlığı, bağışıklık sistemimiz ve bazı hastalıkların tespiti.

 

Bu yazı Hava kirliliği, Sağlık, Tüm yazılar içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s