Kemik, Diş, Damarların sağlığı ve K2 vitamini eksikliği

 

Get-Rid-of-Under-Eye-Wrinkles-–-Causes-Treatments-Remedies-and-Prevention

Kırışıklıklar

Diş ve genel sağlığımızın olmazsa olmazı vitamin ve minerallerdir. Diş Hekimi Weston A.Price tarafından keşfedilen K2 (o zamanki adıyla “Aktivatör X)” uzun yıllar sonra 2007 yılında K2  Vitamini olarak tescil edilmiştir. Kemik ve dişlerimizin sağlığı için K2 ve D3 vitaminleri tam olmalıdır. Ülkemizde adı pek duyulmamış olan K2 vitamini eksikliği ile karşılaşmamak için bizim ne yediğimiz kadar önemli olan, hayvanların da ne yediğidir.

cow and milk

 Eğer hayvanlar meralarda özgürce dolaşıp yeşillikler arasında beslenip güneşten yararlanabiliyorsa K1 vitaminini alıp bunu K2 vitaminine çevirebilirler. Bizde onların sütünden üretilmiş doğal tereyağ, peynir ve yine özgür dolaşan tavukların yumurtalarını yiyebilirsek K2 Vitamini eksikliği yaşamaktan korunabiliriz. İnekler ve Keçiler gibi yeşillikle beslenen hayvanlarda K1 den K2 üretimi mümkündür.İnsanlarda bağırsaklardaki faydalı bakteriler tarafından K1’den K2’ye çok az miktarda dönüşebilir ve bu bizim ihtiyacımıza yetmez.

civciv ve yumurta

Bu yüzden K2 içeren gıdaları (ev yapımı yoğurt, turşu, fermente peynirler, yumurta (sarısında), sürk, ekşimik, çökelek, otlu peynir v.b, kaz ciğeri) tüketmeliyiz.  İlkbahar hayvanların dışarıda daha fazla gezmeye başladığı aylar olduğundan bu aylarda  üretilen süt, süt ürünleri, et ürünleri bölgeye de bağlı olmakla beraber daha lezzetli olabilir.

Diş Doktoru Derya KONYAR diş ve kemik sağlığı için yeni idrak edilmeye başlanan K2 vitaminin öneminin büyük olduğunu kalsiyumun dengeli dağılımı ve arterlerde birikmemesi için belirtilen yiyeceklerin yanında bu vitaminden eksik olanların vitamin K2 MK7 formunun (Natto’dan üretilen) prepat takviyesi ile eksikliklerini tamamlayabileceklerini belirtmektedir.

Dr. Kate Rheaume-Bleu Vitamin K2 ve Kalsiyum Paradoksu adlı kitabında; 

K2’nin görevi kalsiyumu vücutta hareket ettirmektir. K2 bazı proteinleri aktive eder ve onları kemiklere ve dişlere yönlendirerek kalsiyumun damarlar gibi yumuşak dokularda durup zarar vermesini önlediği gibi bizi diş çürüklerinden, osteoporozdan, kalp ve diğer hastalıklardan, kanserden korur. Antibiyotik kullanmış veya doğal bağırsak florasını bozmuş kişide K2 üretimi neredeyse yoktur (1)   demektedir. Dr.Kate kitabında; Amerika’da  üretilen yumurtadan 2 kat fazla  K2 içeren Hollanda yumurta sarısının incelemesini yayınlamıştır (32.1 mikrogram- %98 MK4, %2 diğer Mk).

Vitamin K2 ve sağlığımız:

Yaşlanma, Kalp sağlığı, Kemik sağlığı, Diş sağlığı, Alzheimer, Kırışıklıklar, Diyabet, Varisli damarlar, İltihaplı romatizma, beyin ve nöroloji sağlığı, kanser, böbrek rahatsızlıkları, doğurganlık, hamilelik,  doğum öncesi, çocuk sağlığı

 

100 yıllık şehir planlaması , tarım ve hayvancılıktaki başarılı sıralaması ile  dünyanın ilk sıralarındaki yerini hiç bir zaman bırakmayan küçücük toprak büyüklüğüne sahip Hollanda (Türkiye toprak büyüklüğüne göre)vitaminli et, süt, tarım ürünlerinde bize fark atmaktadır. 

K1 ve K2 vitaminlerinin farkı:

K1 vitamini pıhtılaşmada görev alırken  K2 vitamini kalsiyumun arterlerde birikmesini önler ve kalsiyumu dişlere ve kemiklere taşır.

K1 vitamini eksikliği nadir görülebilir ve belirgin iken,

K2 vitamini eksikliği yaygın görülebilir ve gizlidir. 1 Haftalık K2 den yoksun gıdalarla beslenmede K2 vitamini eksikliği yaşanabileceğini göstermiştir.

Bir başka önemli faktörde hayvanların yetiştiği alanlarında hava kirliliği etkisi altında olmamasıdır. Bununla ilgili detaylar için hava kirliliği konusuna tıklayınız

 

K2 eksikliğini akla getiren durumlar (1):

 • Osteoporoz

 • Damar tıkanıklığı

 • Artan kanser riski (Meme, prostat, karaciğer kanserleri de dahil)

 • Diyabet

 • Varisler

 • Kırışıklıklar

  Get-Rid-of-Under-Eye-Wrinkles-–-Causes-Treatments-Remedies-and-Prevention

 • Diş çürükleri

 • Krohn rahatsızlığı

 • Böbrek rahatsızlığı

 • Ortodonti problemleri

 • Ergenlikte kemik, kas ağrıları

Eğer Vitamin D seviyeniz düşükse K2 den, K2 de eksik ise onunla aktive olan MGP proteini ile D vitamininden fayda göremezsiniz (1). Başka bir deyişle bol bol ev yapımı yoğurt/turşu gibi fermente gıdalar tüketseniz de D seviyenizin eksik olmaması gerekmektedir. Bu ikilinin üst seviyelerde olması arterlerinizi kalsiyum plaklarından korur.

 

 

k2 VE d3 VİTAMİNİ İLİŞKİSİ  (3)

 

 

 

 

 

 

(1) Vitamin K2 and the calcium Paradox. Collins. Dr. Kate Rheaume-Bleue, B. Sc., N.D. A

(2) http://www.medikalakademi.com.tr/menepoz-sonrasnda-k2-kullanm-kemikleri-gueclendiriyor/

 

Bu yazı Estetik Diş Hekimliği, Genel, Sağlık, Tüm yazılar içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s