Sigara içmeden, İstanbul’da nasıl hasta olabiliriz?

Visitors wearing protective masks take a selfie in front of the National Stadium in Beijing

hava kirliliği ve selfie !

Foto:Reuters

Çin’de 10-31 Ocak 2013 tarihleri arasında 12 farklı şehirde yaşanan şiddetli hava kirliliği sonucu oluşan solunum yolu hastalıklarında toplam 2 bin 725 kişi hayatını kaybetmişti.

CİHAN

İstediğiniz mevkiide, istediğiniz zenginlikte olun, “soluduğumuz hava”‘da ayrıcalık mümkün değil!

Sigara içmeyebilirsiniz ya partikül içiciliğiniz ? Hava kirliliğinin olduğu şehirlerde yaşayanlar solunum yolu hastalıkları ile ilgili doktora gittiklerinde doktorun “sigara içiyor musunuz sorusuna “  “evet veya hayır” ın yanına “partikül içiciliğim var, ….. şehrinde yaşıyorum diyebilirler.”

Sağlığımızı çok ciddi şekilde ilgilendiren soluduğumuz havanın kalitesini sorgulayın, araştırın. ABD merkezli çevre kuruluşu Berkeley Earth araştırmacılarından Richard MULLER “Kirli havayı soluduğum her saat hayat beklentim 20 dakika kısaldı. Bu, her erkek, her kadın ve her çocuğun saat başı 1,5 sigara içmesine benzetilebilir” dedi.

Zaman zaman ülkemizin bazı illerinde de oranının ciddi derecede arttığı görülen partikül (parçacık) 2.5, çapı en az 2,5 mikrometrenin altında olan ince tozlardır. Akciğerlere giren ince toz kalp krizine, felce, akciğer kanserine ve astıma neden olabiliyor.

Berkeley Earth yetkilisi Elizabeth Muller, kirliliğin AİDS, sıtma, diyabet ya da veremden daha çok can almasına rağmen uluslararası kurumların harekete geçmemiş olmasını eleştiriyor.

 

Şimdi İstanbul’a geçelim…

İstanbul’da dünkü ve bu sabahki kötü hava kalitesi değerleri ile başlayalım, sağlık uzmanlarının görüşleri ile devam edelim. Başta K.B.B. ve Göğüs Hastalıkları servislerine gelen şikayetlerin (kalbim hızlı atıyor, boğazım ağrıyor, gece uykumdan nefes alamıyor gibi uyanıyorum, yutkunamıyorum, kulaklarımda baskı hissediyorum, kalbim sıkışıyor v.b.) artmasının sebeplerinden biride kötü hava kalitesi olabilir.

2015-12-23

23.12.2015 10.00 10.00 itibari ile İstanbul Hava Kalitesi

Aynı tarihlerde 23.12.2015  (havanın kalitesinin daha iyi olduğu öğlen) aynı saatte 12.00 Avrupa (Almanya , Polonya’nın bir kısmı) ve Türkiye’nin bir bölümü hava kalitesi karşılaştırması.

2015-12-23 (2)

 

2015-12-23 (3)

Fox Tv Haberler Fatih Portakal Hava kirliliği . Hava kirliliğini nedeni ile ortaya çıkan bronşit.” İstanbul Bronşiti” ve Prof. Dr. Ahmet Rasim KÜÇÜKUSTA’nın konu hakkında açıklamaları. (3.dakikadan itibaren)

Haberde Esenyurt’ta 284, Kadıköy’de 247, Yenibosna’da 201, Ümraniye’de 163, Başakşehir’de 135 olarak tespit edildiği belirtildi.

23.12.2016 akşamı ise bu değerler kat kat geçilerek Pm 10 partikül madde değeri ESENYURT’ta 751, Başakşehir’de 186,  Yenibosna’da 355, Kadıköy’de 573, Ümraniye 181 mikrogram/metreküp olarak ölçüldü.

NormalAppImage(18)

Bu konuda İmc kanalına konuk olan  İstanbul’un hava kirliliği ve sebep olduğu hastalıklar hakkında uyarılarda bulunan Uludağ Üniversitesinden Prof. Dr. Kayıhan PALA önemsenmeyen partikül maddeler (Pm10, Pm 2,5)konusuna özellikle vurgu yaptı.

Haberin videosu için tıklayın :

Soluduğumuz hava kalitesi detayları için

Bu yazı Genel, Hava kirliliği, Sağlık, Tüm yazılar içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s