İkinci beynimizin sağlığı, bağışıklık sistemimiz ve bazı hastalıkların tespiti.

Bağırsak önemli bir eş organ mıdır?

Önemli bir eş organ denilebilir. Görevlerini yaparak “Beyine” bildirerek (bazen de yarı bağımsız çalışarak sindirim ve boşaltım sisteminin kontrolünün ve işleyişin yürütülmesini sağlar), koordine ederek, domine ederek görev yapmaktadır. Yıllarca önemi fark edilmeyen bağırsak 2. beynimizdir.

A.B.D.’li bilim adamı Michael Gershon bağırsaklardaki nöronların kedi ve köpeklerin beynindeki sinir hücreleri ile aynı sayıda olduğunu ve bu nöronlarında insan beyniyle ikincil bir beyin olarak iletişime geçtiğine dikkat çekti. İkincil beyin kişinin edebiyat, felsefe gibi konularda üretkenliğine katkı sağlamıyor. Ancak kişinin stres ve mutluluk gibi durumlarına dolaylı etkisi bulunuyor yanıtını veriyor.

Vücudumuzda 10 trilyon hücre bulunurken bağırsaklarımızdaki bakteri sayısı dudak uçuklatır cinstendir. Sayı 100.000.000.000.000 (100 trilyon)’dur. Probiyotikler sindirim ve bağışıklık sisteminin bir anlamda neferidirler. Batı tarzı, dengesiz, sağlıksız beslenme, yanlış ilaç kullanımı, antibiyotik kullanımı, tarım ilacı almış sebze-meyvelerle beslenme probiyotiklerin azalmasına sebep olur.

Kanser hastalıkları, iltihaplı romatizma, vitamin emilimi-beyin kanama riskleri, froktoz-gluten intoleransı, Krohn hastalığı, Sinüzit gibi Dr. Ülkü Görmezhastalıklar, genetik rahatsızlıkların tespiti için Gaita Flora Testi (Stool Flora Scan) yapılmaktadır. İç hastalıkları uzmanı Dr. Ülkü Görmez; ” Numunenin yurt dışına gönderilmesi ve sonuçların yaklaşık 15 gün içinde geri gelmesi ile hastanın bağırsak durumunu değerlendirebiliyor ve tedavi sürecini başlatabiliyoruz” demektedir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİN BOZULDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

• Sürekli hastalanmaya başlamak.
• Sürekli nezle, grip olmaya başlamak.
• 1 haftada rahatlıkla atlatılabilecek bir grip veya nezlenin 2 ay ve daha fazla sürmesi.
• Bir yılda birkaç defa geçmeyen veya tekrarlayan grip veya nezle ile karşılaşmanız.
• Uyku bozukluğu yaşamanız.
• Birden alerjik reaksiyonların yaşanmaya başlanması.
• Ağızda yaraların, uçuk ve aftların çıkması.
• Unutkanlık yaşanması.
• Sürekli öksürük krizlerinin yaşanması.
• Halsiz ve yorgunluk belirtilerinin giderek artması.
• Vücudun çeşitli yerlerinde krampların oluşması.
• Kabızlık ve gaz sorunlarının fazlaca ortaya çıkması.

Bu şikayetler başladığı anda bunun altında yatan faktörleri mutlaka incelemek gerekir. Çünkü bağışıklık sisteminin bozulması ya da yanlış çalışmaya başlaması başta kanser olmak üzere, iltihaplı romatizmal hastalıklar, cilt hastalıkları, vitiligo gibi pek çok rahatsızlığı tetikleyebiliyor.

Dr. Ülkü Görmez’den bağışıklığı güçlendirici ailece tüketilebilecek evde kolayca yapılabilecek bir tarif :

Kanser, iltihaplı tomatizma, Vitiligo… Tüm bu rahatsızlıkların ortak özelliği yanlış çalışan ya da çökmüş bir bağışıklık sistemidir.

Bağışıklık sisteminin silahşörleri, T lenfositlerinin dengesini oluşturarak onları güçlendirmek için müthiş bir immün kokteyl tarifi vermek istiyorum. İçerisindeki faydalı özlerin birbirleriyle oluşturmuş oldukları mükemmel denge ve yararlı etkileşim sonucu akyuvarlarımız bayram eder ve onarılır.  (tarifin ölçeği bir aile için düşünülmüştür)

– Bir büyük su bardağı havuç suyunun içine bir tatlı kaşığı tercihen soğuk sıkım organik çörek otu yağı eleyin. Çörek otu yağınız yoksa zeytinyağı da kullanabilirsiniz. Bu karışımın içine tadını kendinize göre ayarlayacak şekilde bir tutam zencefil, tarçın, zerdeçal ekleyerek kokteylinizi tamamlamış olursunuz.
Ailecek içebileceğiniz bu karışımı afiyetle aç olarak tüketebilirsiniz. Yanında bir avuç ceviz ya da badem tüketmeyi de ihmal etmeyin. Haftada en az üç gün mümkünse en az gün aşırı bu kokteylin tüketilmesi sizi her türlü gripten ve enfeksiyondan da korur.

Havuç suyunda bulunan üç farklı A vitamininin çörekotu yağı sayesinde açığa çıkması ve emiliminin maksimum hale gelmesi bağışıklığımızı mükemmel bir şekilde onarmaktadır. Bunlar Retinoikasid, abseseik asid ve Beta karotendir. Kanserle savaşan özellikle abseseik, zerdeçalda mevcut ve zerdeçalın zaten bilinen T helperlar üzerine kanıtlanmış etkisi tartışılmazdır. Tarçın, insülin direnci için fevkalade önemlidir. Zencefil de vücuttaki inflamasyonu yani iltihabı tedavi etme özelliğine sahiptir.

Evde turşu ve sirke yapımı, sağlığımız için faydalı probiyotikler

Kemik suyu, Paça; sağlıklı kalmak isteyen, kanser tedavisi görenler yemeli.

Bu yazı Genel, Hava kirliliği, Sağlık, Tüm yazılar içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s