Ortomoleküler Tıp ve Beyin fonksiyonları üzerindeki etkisi

 

AlzheimerOrtomoleküler Psikiyatrik Terapi:

 

Zihinsel rahatsızlıkların en uygun besinlerin verilmesiyle, “beyin kimyasallarının” arttırılması yoluyla tedavisidir. Ortomoleküler psikiyatrik terapinin zihinsel hastalıkların, hatta şizofreninin bile tedavisinde çok etkin olduğu keşfedilmiştir. Ortomoleküler hekimler, Alopatik tıp uzmanları arasındaki şüphecilere, B3’ün (Niyasin, nikotinik asit) ilk kez kullanıldığında, binlerce Pellagra hastasının (Semptomları 3D, Dermatit, Diyare, Demans şeklinde özetlenir) yüzlercesinde hastalığın fiziksel belirtilerinin yanı sıra psikozlarını da iyileştirmiş olduğunu hatırlatırlar. C vitamini, özellikle depresyonun bazı zihinsel belirtilerini başarılı biçimde tedavi etmek için kullanılmıştır.

Beyin fonksiyonları üzerinde etkili olduğu keşfedilen diğer mikro besinlerin bazıları şunlardır:

  • Tiyamin (B1)
  • Piridoksin (B6)
  • Folik asit (B9)
  • Triptofan (20 amino asitten biri. Genetik kodu UGG)
  • L-(+)-glutamik asit
  • Siyanokobalamin (B12)

 

FAYDALARI:

Ortomoleküler tıp hekimleri felsefelerini özetlemek için Hipokrat’ın “Öncelikle zarar verme” (Primum nihil nocere!) deyişini örnek verir. Ortomoleküler pratisyenler önce besinin doğru hale getirildiği ve sonra takviyelerin hastalıkları tedavi etmek için uygulandığı yöntemleri, insan organizması üzerinde potansiyel olarak korkunç etkileri olduğuna inandıkları kemoterapi, ilaç terapisi, ameliyat ve radyoterapi gibi alopatik metotlardan daha üstün bulmaktadırlar. Her ne kadar “aşırı yüksek dozlarda” alındıklarında besin takviyelerinin zararlı olduğu bilinmesine rağmen, alopatik ilaçlara nazaran çok daha az toksisite potansiyelleri vardır. Ortomoleküler pratisyenler hastalara, takviyelerden sağladıkları faydayı arttırmak için hayat tarzlarını ve yeme alışkanlıklarını iyileştirmelerini önermektedir

 

Sürekli bahsettiğimiz gibi önce göstergelerimize (kan tahlillerine) bakalım.

Kan tahlillerinde öncelikli olarak ;

B12, B6, Folik asit (B9), Selenyum, B1, Magnezyum a bakılmalıdır. Vitamin ve Mineraller konusunda tecrübe sahibi  uzman bir doktora danışılmalıdır.

 

 

 

Bu yazı Sağlık, Tüm yazılar içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s