Hava Kalitesi İstanbul. Görünmez sinsi katil hava kirliliğinin farkındamısın?

Sağlıklı yaşam için hava kirliliği olmayan bir  havada yürüyüş yapmak , bisiklet sürmek yapılabilecek en basit aktivitelerden bir kaçıdır. Kan tahlilinde kontrolü yapılabilen vitaminler, mineraller ise sağlık hakkında önemli verileri, çabuk ve zararsız şekilde sağlarlar.

Sağlık, sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam olarak bir iyilik halidir. — Dünya Sağlık Örgütü


Havanın temiz olduğunu zannederek, açık hava parklarında spor yaparken, mecburen dışarıda dolaşırken, çocuğunuz oynarken, köpeğinizi gezdirirken bazı zamanlarda havada bulunan zararlı maddeler fark edilemez. Bu maddelerle ilgili nasıl bilgi sahibi olunacağını anlatacağım.  Hava kalitesini bildiren birkaç aplikasyon yani uygulamadan bahsedeceğim. Böylece dışarı çıkmadan önce hava kirliliğinden haberdar olabilecek, sevdiklerinizide uyarabileceksiniz. Bizi sinsice, kalp-damar, inme ve solunum sistemi hastalıklarına sürükleyen  görünmez katil “Hava kirliliği”, Türkiye’de hergün 75 kişinin ölümüne yol açmaktadır. Maalesef , Türkiyenin yüzde 66’sının havası kirlidir. İstediğiniz mevkiide, istediğiniz zenginlikte olun, hava kirliliği olan alanlarda, dışarıda dolaşıyorsanız veya çocuklarınız, torunlarınız dolaşıyorsa , yada hava kirliliği olan bölgede, doğal temiz hava gelsin diye pencereleri açıyorsanız “soluduğumuz hava”‘da ayrıcalık mümkün değil!

Alttaki fotografta hava kirliliğinin farkında olmadan basket oynayan gençleri görüyorsunuz


Beylikdüzünde hava kirliliğinin farkında olmadan dışarıda yürüyüş-spor yapanlar

Alttaki görselde Dünya Sağlık Örgütünün, sessiz katil hava kirliliğinin neden olduğu ölümlerin oranlarını görüyoruz. Solbaşta akciğer kanseri, yanında felç, sağında kalp rahatsızlığı, en sağda akciğer rahatsızlığı sonucu ölümler. Hepsi sessiz katilin sebep olduğu ölümler.

Kendinizi daha iyi hissedebilmeniz ve vücudunuzun biraz daha dayanıklı olabilmesi için kan tahlilerinde genellikle eksikliği görülen bazı vitaminleri ve mineralleri, fazlalığı- yüksekliği görülen bazı değerleri ve bunlara bağlı gelişebilecek bazı hastalıkları öğreneceksiniz . Vitaminler-mineraller konusunda deneyimli ve kendini güncellemiş hekiminizi ziyaret ettiğinizde, kendinizi daha iyi ifade edebilmek ve diyalog yapabilmek için biraz daha bilgi sahibi olacaksınız. Kapalı spor salonlarında ağır egzersizler yapanlarda bu değerlere dikkat etmeli.

Bölüm 2

https://aqicn.org/here/#!cp!41.0132!28.6405!430571

Bu yazı Genel, Hava kirliliği, Sağlık, Tüm yazılar içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s