Yediğimiz balıkların içeriğinde doğaya attığımız plastik poşet yada pet şişe var mı?

Beylikdüzü hava durumu sıcaklığı online

Weather Underground PWS IBEYLIKD3
Beylikdüzü sahil hava sıcaklığı

Bu hafta sonu nereye gitsek diye sormadan yakın bir yere gidelim dedik. Bu hafta sonu deniz kıyısında gördüğümüz manzara keyfimizi kaçırdı. Poşetler paralı oldu ama bazıları meyve/sebze reyonunda rulolardaki poşetleri metrelerce çekerek koparıyor ve cebine tıkıştırıyor. Kasada ise büyük bir eda ile aldıklarını bu poşetlere dolduruyor. Büyük kar yaptığını zannederek zincir marketin önünde duran lüks arabasına binip gidiyor. Çevre kirliliğinin azalması için yapılan paralı poşet uygulaması manav/sebze reyonundaki poşetlerin tüketiminin artması ile sonuçlanabilir. Tüm bireylerde bu bilinç yerleştirilmeli . Kamu spotlarında bu konu işlenmeli. Bundan sonrası yetkililerin. Bir dakikalık videomuza geçelim ve İstanbul’un en güzel körfezine , kıyı plajına sahip Büyükçekmece’ye göz atalım. Unutmadan deniz canlıları ile ilgili haber;


Küçük planktonlardan dev balinalara deniz canlılarının plastik tükettikleri belgelendi.
Bunun nedeni plastiğin deniz canlılarına sadece yiyecek gibi gözükmesinden değil, kokmasından da kaynaklanıyor.
Hollanda Kraliyet Deniz Araştırmaları Enstitüsü’nden mikrobiyal ekolojist Erik Zettler “Bir sonraki sahile gidişinizde sudan plastiği çıkartıp, koklamayı deneyin. Balık gibi koktuğunu göreceksiniz” diyor.
Zettler, bu duruma okyanustaki plastiklerin çabucak genelde ‘Plastisfer’ adı verilen bir ince bir mikrop katmanıyla kaplanmasının yol açtığını söylüyor.
Plastiğin üzerindeki sümüksü canlı tabaka, yiyecek gibi kokmasına ve tat vermesine yol açan kimyasallar salgılıyor.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-45507225

Bu yazı drone, Genel, Gez Göz Paylaş, Sağlık, Tüm yazılar içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s