Vitamin-Mineraller Haşimato ilişkisi. Hekiminiz sizi dinliyor mu?

2017 nin son yazısı. Yeni yıl tüm dünyaya,  onlarca ülkeden beni takip eden  takipçilerime/bloğumu ziyaret eden onbinlerce kişiye tüm eş, dost, akrabalarıma diş kliniğimizde misafir ettiğimiz herkeze sağlık, mutluluk ve bereket getirsin.

Genellikle vitamin-mineral eksikliği ile yaşamaya devam eden tiroid hastaları teşhis konana kadar bazen hiç bir rahatsızlık duyamıyorlar, uzman doktor kontrolünden geçmeyide ihmal ediyorlar. Konunun uzmanı bir hekimin teşhisi koymasıyla artık geri dönülemez hastalığın ismi konmuş oluyor. Haşimato ! (Graves’ i başka bir yazıda paylaşacağım)

Özellikle D vitamini, Çinko, Selenyum, Magnezyum, B12 ; Bu vitamin/mineral değerleri hücrelerin içlerinde azalmaya başlayıp  kan değerlerinde problem görülürse (referans aralıkları tartışmalı bir konu!) hormon dengeleri bozulabiliyor.

Size burada kanda TSH, FT4, FT3, AntiTpo, AntiTg, RT3 değerleriniz şu aralıkta olmalı diye yazıp kafanızı karıştırmıyacağım. Nedeni bu iş çok komplike sık sık değiştirilen geniş (!) referans  aralıkları kafanızı karıştırabilir. Ayrıca fonksiyonel tıp doktorları ve bazı doktorlar ile Amerikan Tiroid derneği arasında bir türlü mutakabat sağlanamıyor. Örneğin, Amerika’daki bazı fonksiyonel tıp doktorlarının  (Dr.Amy MYERS v.b.) ref. aralıkları çok daha dar. Amerikan Tiroid derneği de bu referans aralık değerlerini geçmiş yıllarda sık sık değişen kolesterol değerlerinde yaşanan değişiklikler gibi yeniden  güncelliyor. Burada asıl yapılması gereken şu; Yorgunluk / halsizlik / sinirlilik /kilo alamama / kilo verememe / saç dökülmesi / duygu değişiklikleri / depresyon / uzun uyku sürecinden sonra bile yorgun kalkmak , anlamsız terleme / çoğunluk üşümezken üşüme (mesela deniz suyu sıcaklığı normalken)/ oda sıcaklığı (21-22 C)  herkeze göre normalken üşüyorsanız / kabızlık / ishal gibi şikayetlerden birini veya birkaçını yaşıyorsanız bir Endokrin Uzmanına başvurmalısınız. ayakta uyuyan

Bu hastalık Anne/kız hastalığı olarakta anılır. Bayanlarda biraz daha fazla görülebilen bu rahatsızlık aşırı strese uzun süre maruz kalanlarda, hazır gıda yiyenlerde, kahvaltısını dışarlarda geçiştirenlerde (Junk food), kötü beslenenlerde daha fazla görülebiliyor. Bay/bayan hiç bir şikayetiniz olmasada çok stresli bir mesleğiniz/hayatınız varsa/olmuşsa kontrolden geçmeniz sizin için hiç bir olumsuzluk yaratmaz. Arabanız, kıyafetleriniz veya evinizin  sağı solu için harcadığınız paradan çok daha azını sağlığınızın geleceği için harcamanız yine sizin menfaatinizdir.

Şimdi konunun uzmanı Prof.Dr.Yeşim ERBİL’in bu konudaki iki videosuna geçelim.

                    Yaklaşık 25 gram ağırlığında olan Tiroid Bezi orkestranın şefidir  😉

Bunlarda ilginizi çekebilir (arşiv)

Selenyum’un Kanser, Haşimato ve bir çok hastalıkta olumlu etkisi

Evde turşu ve sirke yapımı, sağlığımız için faydalı probiyotikler

Göbek çevreniz insülin direnci hakkında bilgi verir!

Diş etleriniz sağlıklı mı?

Böbrek kumları,taşlarının ve vücuttaki bazı ağrıları D vitamini sayesinde çok az hissetmek.

Güle güle yaz ve D hormonu fabrikası güneş (UVB) ışınları.

Kaydet

Bu yazı Genel, Sağlık, Tüm yazılar içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s