Böbrek kumları,taşlarının ve vücuttaki bazı ağrıları D vitamini sayesinde çok az hissetmek.

   Böbrek kum ve taşları yüzünden ağrı çekenler bu ağrının ne demek olduğunu bilirler. Ağrı çekenlerin ifadeleri: “bıçaklar saplandı, kaynar su dolu küvete girdim haşlandım, çıkınca derilerim kavruldu ağrım biraz geçti, halıları tırmalattı, doğum ağrısından fazlaymış (normal doğum tabii).,ağlattı….hastanelerde-sus-isareti-yapan-hemsire-resmi_295215

   En ağrılı hastalık olarak duyabileceğiniz bu hastalığa yıllar evvel D vitamini Türkiye’de pek bilinmemişken ve iş hayatından dolayı güneş göremeyip, D vitamini takviyeside almadığımdan ağrılarla yakalanmıştım. Muhtemelen bende çoğunluğun olduğu gibi düşük D vitamini (<=20 Ng) ortalamasına sahiptim. Ne zaman fazla peynir, yoğurt v.b. Kalsiyum  içerikli gıdalar tüketip birde üstüne üstlük hareketsiz kalsam (araba, toplu taşıma ile yolculuk, masabaşı çalışma) kumlarla, taşlarla (onlarca taş düşürmüştüm (en büyüğü 1 cm).  ağrılar dayanılmazdı, sürekli iğne oluyor, bazen serum bağlanıyordu. 8 yıldır çekmediğim bu ağrıyı bu sıralar çok fazla kalsiyum içeren gıdaları: ev yapımı yoğurt, kaymağı, beyaz peynir, İskenderun-Antakya’nın peynirleri  , Hollanda nın peyniri, hamsi, kestane v.b. abartmam sonucunda bir taş oluşmuş. D vitaminim 70 Ng > olduğu için (Canan hocam sayesinde)  ağrıyı çok az hissederek, ismini burada yazamayacağım Almanya’da iken aldığım (burada satılmıyor) bir kaç ilaç ve damar genişletici doğal çay sayesinde, bol su içerek (aslında zaten günde 2 Lt. içiyordum, bu süreçte günde 2.5 lt ve hareketle yürüyüş v.b beraber düşürdüm. Düşürdüğüm taş 1 cm (fotosunu görmek isterseniz 🙂 aşağıda). Böylece D komitesi kurucu üyelerinden ve D vitaminin Babası Prof. Dr. Michael Hollick ve ekibinden Prof.Dr. Garland ın açıkladığı gibi D vitamini düzeyim yüksek olduğu için ağrıyı çok az hissettim. D vitaminini kısa zamanda yükseltmek kolay değildir. Doğru dozda alınırsa aylar geçmesi yada yazın doğru saatlerde yeterli güneşlenmeniz gerekir (eğer ortalamanız 30 Ng nin altında ise). Organlarınıza (Karaciğer, Böbrekler v.b.) zarar vermemek için dikkatli ve D vitamini konusunda uzman bir doktor kontrolünde olmak zorundasınız. Yılllardır vitaminler/mineraller ağrı eşiği konularında yaptığım araştırmalar sonucunda bu böbrek taşı düşürme hadisem de gösterdiki – Evet , D vitamin düzeyiniz 60 ng hatta 80 Ng den yüksekse , vücudunuzdaki bazı ağrıları hissetmezsiniz yada çok az hissedersiniz .

    Litaretüre göre daha az hissedersiniz. Eğer D vitamininiz 59 Ng ve altında ise ağrıları hafif hissedersiniz. 20 nin altında iseniz ise ağrı size çok çektirebilir. Ağrı eşiği ortalaması 4.6 ve ise çok az hissettirecek düzey az deyip geçmeyin. Ortalama ağrı reytinginde 5.3 süründürecek önemli bir üst düzey !

    Baş , kemik-eklem ağrıları veya benzer  ağrılar çekiyorsanız başta D vitaminiz olmak üzere kontrolden geçmelisiniz… Konunun uzmanı ile ağrının, vücudunuzdaki inflamasyonun sebebi araştırılmalı, hemen ağrı kesici ilaçla baskılanmamalıdır. 

Bunlar da ilginizi çekebilir (Arşiv)

Kusura bakmayın, (yanlışlıkla) öldü!

Doğru güneşlenme saatleri/yöntemleri

bobrek-tasi-hakankonyar-com

                                                  Düşürdüğüm Böbrek taşı yaklaşık 1 cm.

Bu yazı Genel, Sağlık, Tüm yazılar içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s