Uzun ve sağlıklı yaşamın basit gerçekleri

Temiz hava-doğal gıda-uzun ömür:   (okuma süresi yaklaşık 3 dk. olan bir yazı)

Onlar Ekg cihazı görmediler, Doktor, MR. (Manyetik Rezonans) Cihazı, Uht süt görmediler, margarinde önlerine gelmedi, güneşten de kaçmadılar, güneş kremi alacakları Avm.’de yoktu, anjiyo nedir bilmediler, laboratuvar, tahlil onlar için anlam ifade etmedi. Depresyon ilaçları oraya girmemişti. Teknoloji mi ilerledi, tıp mı? Peki kanser neden hortladı?

Dünyanın en uzun yaşayan kişisi 1973 yılında 168 yaşında ölen Şiralev (Shirali) Muslimov.1 Muslimov’un adını duyurduğu Azerbaycan Lerik2 kasabasında sarımsak, koyun yoğurdu sofranın olmazsa olmazları arasında. Sevdikleri yemekler arasında otla beraber sunulan kuzu eti. KUZU ETİ

Yani et sağlıksız diyenlere duyurulur.  Favori meyvelerden biride dut (Demir, Kalsiyum, B1-B2-B3-C vitamini içerir) ve çok tüketilenler arasında.

 

Kasabada 100 yaşını geçen 20’den fazla kişi olmuş. Azerbaycan’ın en yaşlı kişisi de Lerik’te yaşamaktadır. Kendisi 115 yaşındadır ve 8 çocuğu, 80 torunu, 60 torununun çocuğu ve 8 torununun torunu bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda temiz hava, genetik faktörler, hareketlilik, basit yaşam, doğal gıda faktörleri tespit edilmiş. Tabii ki kasabada tarım ilacı kullanılmıyor. Tedavi ise şifalı bitkilerle yapılıyor. (İlaç endüstrisi yok)

 

Dünyanın uzun ömürlü diğer kişisi ise Fransız Jeanne Calment’ dir. 122 yıllık yaşamının sırrı sorulduğunda onunda Şiralev (Shirali) Muslimov gibi hareketli olduğunu 85 yaşına kadar eskrim, 100 yaşına kadar bisiklet sporu yaptığını, yedikleri arasında yine Muslimov gibi sarımsak olduğunu, sevdiği diğer gıdalar arasında çikolata, zeytinyağı bulunduğunu öğreniyoruz3.

 

Türkiye’den bir kişi ise 157 yaşında (bazı kaynaklara göre 160) yaşında ölen Zaro Ağadır. Hayatının bir kısmı yurt dışında geçen Zaro Ağanın Siirt ve İstanbul’da eşleri, çocukları, torunları vardır. Uzun ömrünün sırrının ise fakirlikle geçen son yıllarına YOĞURTrağmen yoğurt tüketimini hiç bırakmamış olması idi. (o zaman endüstriyel yoğurt yoktu haliyle) 4    🙂

 

Bin yıldır dünyanın en uzun yaşayan insanlarının yuvası Okinawa’dır.

Bugün Okinawa erkeklerinde ortalama ömür 80, kadınlarında 88. İnsanların geçirdiği hastalık/rahatsızlık sayısı batı ülkelerinin neredeyse beşte biri.

Okinawalıların savaş dönemi yokluğunda tükettikleri üç besinin yaşlanmayı geciktirici özellikleri yeni keşfediliyor. Yosun,tatlı patates, zerdeçal (Curcuma Longa(Hindistan da zerdeçal tüketimi fazla Alzheimer ve Kanser in görülme oranı ise dünyada en düşük ülkelerden biridir))

zerdecal

Zerdeçal (6)

Okinawa rejiminin temelinde yöreye özgü, bizim ‘acı kavun’ diye adlandırdığımız ‘goya’ bitkisi var. Araştırmalar, goyanın kan şekerini düzenleyici ve yaşlılığı geciktirici özelliğini gösterdi.
Et yerine genellikle tofu yiyorlar. Baş içecekleri yeşil çay.  Şitake mantarı, esmer pirinç, sarımsak vazgeçilmezleri. Kombu ve wakame isimli deniz yosunlarını tüketiyorlar. Besleyici özellikleri bir yana, yaşlanmayı geciktirici          unsurlar da bu yosunlarda mevcut.5

okinawa-island

                                                          Okinawa Adası

Dünyanın değişik bölgelerinde o yöre insanlarına armağan edilmiş harika doğal gıdalar vardır.

Ölüm tarihimizi bilemezsekte kaliteli bir yaşam için yapmamız gerekenleri bilebilir, öğrenebiliriz. Sonrasında ise uygulamak kalıyor.

Bunlarda ilginizi çekebilir (arşiv)

Kimler D vitaminini ölçtürmeli ? Diş-Kemik ve vücutta oluşabilecek 40’tan fazla hastalıktan korunmak için… — Diş Hekimi Derya KONYAR

Daha çok bayanlarda görülen demir eksikliği başta halsizlik ve başağrılarına sebep olabilir.

B12 vitamininiz kaç? (Sürekli stres, başdönmesi, halsizlik, yorgun uyanma, çocuklarda zeka gelişimi, diş gıcırdatma-sıkma, uyuşmalar, aftlar veya 50 yaşını geçmişler…)

 

(1) http://www.azer.com/aiweb/categories/magazine/23_folder/23_articles/23_centenarians.html

(2) http://azerbaijan.travel/tr/pages/64-Lerik

(3) https://tr.wikipedia.org/wiki/Jeanne_Calment

(4) https://tr.wikipedia.org/wiki/Zaro_A%C4%9Fa

(5) http://www.hurriyet.com.tr/dunyanin-en-saglikli-insanlarinin-sirri-ne-29703192

(6) http://www.faydalarizararlari.com/wp-content/uploads/2014/11/D%C3%BCzenli-zerde%C3%A7al-t%C3%BCketimi-zihinsel-hastal%C4%B1klara-yakalanma-riskini-azalt%C4%B1r..jpg

Bu yazı Genel, Sağlık, Tüm yazılar içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s