Nadir Kalp hastalıklarına sahip ülkeler ve yedikleri gıdalar.

Son 50 yıldır Kalp hastalıkları ile mücadele için diyet uzmanlarının dikte ettikleri şey, doymuş yağları beslenmeden çıkartmak olmuştur. Bunun özel bir başarısı olmamıştır. Nadir kalp hastalıklarına sahip kültürlere baktığımızda -Fransız, İtalyan, Yunan- onların çok fazla doymuş yağ tükettiklerini bulduk!1

tooth valentine icon

Diş ve kalp sağlığı ilişkisi (temsili)

Diş Hekimi Weston Price 90 yıl evvel, beslendiğimizi ama besin açlığı çektiğimizi ispatlamıştı (boş kalori). İzole olmuş ülkelere yaptığı gezilerden dönerken topladığı on binlerce numuneyi laboratuvarda inceledi. İzole olmuş ülkelerin insanlarının yediği geleneksel gıdaların, endüstriyel gıdalara göre  (Amerikan diyetinde bulunan gıdalar) en azından 4 kat daha fazla suda eriyen vitaminler (B vitaminleri (B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12), C), kalsiyum ve diğer mineralleri içerdiğini ve de en azından 10 kat daha fazla yağda eriyen vitamin içerdiğini (A,D,E,K) tespit etmiştir.2

 Doymuş yağ ve kolesterolün kalp hastalığına neden olduğu, bilimsel literatürde geniş ölçüde ortadan kalkmıştır. Rotterdam’da 2004 yılında 55 yaş üstü 8000 erkek ve kadınla yapılan çalışma “Journal of Nutrition”    tarafından yayınlandı. K2 içeren gıdalarla beslenenlerin, K2’den az gıdalarla beslenenlere göre 7 yıl fazla yaşadığı tespit edildi. Aynı zamanda K2 içeren gıdalarla beslenenlerin diğerlerine göre ölüm oranları %50 daha azdı.3

(Fırsattan istifade buradan şöyle bir pay çıkartabiliriz. Hem sevdiğimiz bu gıdaları yiyebileceğiz hem de kalp damar sağlığımız yemeyenlere göre daha iyi olacak. Allah’tan daha ne isteyelim 🙂  K2 konusunda bizi aydınlatan konunun uzmanı Dr. Kate, beyin salatası ve diğer fermente gıdaları çok sevdiğini belirtmiştir.)

 Price 1 tooth Resim 1

K2 Vitaminin kâşifi Diş doktoru Price’in endüstriyel gıdaların girmediği ülkelere yaptığı gezilerde çektiği fotoğraflarda diş fırçası ve macunu görmemiş insanların sağlıklı dişleri.  (Resim 1 http://westonapricemovie.com/)Doğal Besin kaynakları: Yeşil otlarla beslenen özgür dolaşan ineklerin süt ve süt ürünleri (tereyağı), çiğ sebzeler, baklagiller, balık, deniz ürünleri ve morino balığı ciğeri.

 

Price2(Resim 2 http://westonapricemovie.com/)

Endüstriyel gıdaların Yeni Zelanda’ya girişi ile çürüyen dişler, daralan çene yapıları. (Resim 2)

   Diş hekimi Price başka bir bölgedeki araştırmasında aynı anneden doğan çocuklardan ilkinin gayet sağlıklı diş yapısına, ikincinin ise gayet bozuk dişlere sahip olduğunu gördü. Annenin ilk bebeğine gebe kaldığında ve doğum sonrasında doğal gıdalarla, ikinci bebeğini ise başka bir bölgeye taşınmayla birlikte (endüstriyel gıdalara erişimin kolaylaşması ile) doğum öncesi ve sonrasında yapay gıdalarla beslediğini belirledi.

   Diş hekimi Derya KONYAR; “Doğal beslenmek, dişsel anomalilerin oluşumunu ve çocuğun dişsel şeklini henüz anne karnında iken etkilediğinden çok önemli olup; modern şehir hayatında doğal beslenme sağlanamıyorsa, en azından K2 vitaminin MK7 formundan destek alınabileceğini” belirtmektedir. “Bu durum; dişsel anomalilerin oluşumunun önüne geçebilecek, kalsiyumun iletilebileceği diş sert doku ve diş eti sağlığını da elde edilmiş olacaktır” diye de eklemektedir. 

 

K2 Eksikliği belirtileri ve Diş, Kemik, Damar sağlığı

(1)  Vitamin K2 and the calcium Paradox. Collins. Dr. Kate Rheaume-Bleue, B. Sc., N.D. S. 9

(2) http://www.westonaprice.org/health-topics/abcs-of-nutrition/principles-of-healthy-diets-2/

(3) Vitamin K2 and the calcium Paradox. Collins. Dr. Kate Rheaume-Bleue, B. Sc., N.D. S. 9

 

 

Bu yazı Estetik Diş Hekimliği, Genel, Sağlık, Tüm yazılar içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s