İtalya da hayatın içinden (Toscana) Ekim-2018 1.bölüm

Eşimin master eğitimi nedeni ile yine İtalya’yız. Toskana Lucca – Camaiore sahile yakın harika bir şehir. Lucca ve Pisa yaklaşık 1 saat. Tüm Avrupada olduğu gibi tren, otobüs imkanları var. Bu sefer Pisa hava alanından değil Bologna’dan geldik. Fuar zamanı olduğu için kiralık araba bulmak zor oldu. 9 kişi tek bir minibüs kiraladık. Fiyatlar sezona ve talebe göre değişiyor.

Floransa’ya (Firenze) uğrayıp nehrin kenarında daha önce denediğim bir pizzacıda yemek yedik.

Uzun yürüyüşlerden sonra ver elini Lido di Camaiore.

Gece saat 22 ye dogru eşimin üniversitesine yakın süpermarketten alış-veriş ve gün bitti.

Temiz hava (no partikül) 7 saatlik uykudan sonra cin gibi uyanış.

(Sahilde bisiklete binenler, yürüyüş yapanlar. )

Pazar günü her zaman ki gibi cennetten köşe Cinque Terre’ deydik Bu sefer tren yada araba ile tünelleri delerek değil, denizden tekne ile. 😉

2 harika tepeyi gezdikten sonra Portofino’yu kaçırmayalım dedik ve arabayı bıraktığımız La Spezia’ ya ya dönmeye karar verdik. La Spezia da park ücreti 7 Euro park ücreti verdik. Aman bilet makinesinden park eder etmez ücreti ödemeyi unutmayın 28 Euro cezası var . 1 yılın içinde 2 ceza yedik. Türk usulü “bişiy olmaz, sıkıtı olmaz, hemen gelicez canım” falan derseniz her park yerinin gizli ve sinsi müfettiş/polisleri cama cezayı yapıştırıyor !

Teknede çekingen delikanliya aşırı sevgi gösteren bir güzel 👧 bebek 🙂

Portovenere’ de uzun teknede uzun bir bekleyişten sonra La Spezia’yada bir Espresso molası ve ver elini Portofino. Rapallo yu gectikten sonra fotodaki polis ablalar yol kapalı işareti ile bizi tepelere yönlendirdi.

Kavşagı kapatıp bizi tepelere yöneltip yolumuzu uzatan polis ablalara önce kızdık. Sonra tepedeki harika evleri ve tepeden kıyıdaki Santa Margarita yı görünce dar yollara ve üstümüze çıkmaya ramak kalan yaşını almış motosiklet sürücülerine rağmen o olumsuz yorumlar unutuldu 🙂

Nihayet, gün batımını kaçırsakta yeniden Portofino’dayız. Artık yazmaya mola…..

Fotolar konuşsun…

Portofino

Portofino

Bu yazı Genel, Gez Göz Paylaş, Tüm yazılar içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s