Biz D vitamini ve elektrik için güneşten yararlanıyoruz. Maalesef yararlanamayan bir ülkemiz var.

sun is d

   Güneşi bol ama vatandaşlarının büyük çoğunluğunun D vitamini eksikliği yaşadığı, arazisi bol ama sıkışık mega şehirlerde dikine binaların fazlalığı ile elektrik ve sıcak su üretiminde güneş enerjisinden yararlanmayan bir ülkedir Türkiye.

   Bizim kadar güneş görmeyen ekonomisi güçlü Almanya güneş enerjisinden bizden fazla yararlanır, kapı komşumuz Yunanistan’ın tarlaları güneş paneli ile doludur. Biz ise kendi aile bireylerimizden, evimizden başlayıp, sitemiz, sokaklarımız, parklarımız, mahallemiz dahil hem D vitamini eksikliği ile çeşitli hastalıklara maruz kalırız hemde dışarıdan doğal gaz ithal edip bunu elektrik üretmek için kullanır vede sık sık elektrik kesintileri ile karşılaşırız. Elektrik kesintilerimizde jeneratörlerimizle kafamızı şişirir, havaya partikül saçarak zaten mükemmel kalitede olmayan havamızı kirletir daha masraflı bir şekilde elektrik alırız.

Bireysel olarak kendimiz, annemiz, babamız (yaşlılıktan deyip onları vitaminlerden, minerallerden eksik bırakmayalım), çevremiz güneşin nimetlerinden yararlanmalıyız. Doğru güneşlenme teknikleri ile D vitamini sentezleyebilir, evimizde, yolda giderken güneş enerjisi ile telefonlarımızı şarj edebilir, dairemizde, parklarımızda, caddelerde, sitemizde güneş enerjisinden yararlanabiliriz.

Konuların detayları aşağıdaki linklerde. Güneşten yararlanacağımız günler dilerim.

Doğal D hormonunu (vitaminini) güneşten alma zamanı başladı!

Güneş enerjisi=elektrik (bedava aydınlatmak isteyenlere)

Güneş enerjisi. Hemen yararlanmamız için basit bir sebep Türkiye’de yaşamamız.

 

 

Bu yazı Genel, Hava kirliliği, Sağlık, Tüm yazılar, Yenilenebilir enerji. Güneş enerjisi içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s