Temiz havalı, yeşil bir şehir nasıl olur?

   Almanya’nın bazı şehirleri ile Istanbul’un karşılaştırılacağı bu yazımda Almanya’da yaptığım hava kalitesi (Pm 2.5, karbondioksit, nem) ölçümlerinden, yeşil alanlardan bahsedecegim. Ölçüm aletlerimle yaptığım yolculuğumun sonuç kısmını (hepsini yazıya dökmem mümkün değil 🙂 ) burada paylaşıyorum. Umarım gelecek nesillere temiz bir çevre bırabiliriz. İkinci dünya savaşında neredeyse taş üstünde taş kalmamış bir ülkenin bu şehirleri nasıl oluyor da bu kadar yeşil oluyor, (bizim cennet vatanımızın imar durumuna bakınca) aklım ermedi doğrusu. İmar planı desen var, şehir plancılığı var! Savaştan kurtulan binaların, evlerin üzerinde 1890 yılı gibi yazıları görüpte ne kadar bakımlı olduklarına şaşırıyorsunuz. Aidiyet duygusunu iliklerinize kadar hissedebilirsiniz.

   Daha önce yazmış olduğum İstanbul ve hava kirliliği ile ilgili yazıma “hava kirliliği” konusundan ulaşabilirsiniz.

Google haritasında aynı ölçekte Almanya’nın büyükşehirlerinin görüntüsü…

image

Münih


image

Berlin

image

Frankfurt

image

Hamburg


image

İstanbul


image

Ağaçlar bol olunca partikülde olmuyor.  Almanya Hamburg’ta Partikül ölçümüm. Pm 2.5 genelde 13 – 25 ug/m3 arasında yani hava kirliligi yok, mükemmel.  Karbondioksit oranı 380-400 ppm civarında çıktı. Bütün devletlerin hala yapması gereken çok şeyler var. Nem oranı zaman zaman yüksekti. Bu da Hamburg için olağan bir durum…

image

   Almanya’da kötü kokmayan dere kenarları, insanların mola alternatiflerinin onlarcasından biri. Kuş sesleri, nilüferler, asit yağmuruna tutulmayan bitki örtüsü.

Aşagı Saksonya da sakin bir şehir. Caddeler çiçek kokuyor.

Hamburg şehir merkezinde göl kıyısı

Okullar kapandıktan sonra ve bayramların yaza gelmesi ile birlikte İstanbul boşalıyor. Sanayi daha az çalışıyor, araç trafiği az, ısıtma sistemleri (özellikle bazı semtlerde kullanılan kömür yok), sadece sahillerde mangallar yanacak ve bu mangallarda kalitesiz kömür (Standart olmayan) kullanılacak…

Mangallar yapılan kıyı kesimleri hariç, hava temiz, trafik yok, İstanbul’un tadı çıkıyor. İyi tatiller…

İstanbul’da yaptığım partikül ölçümleri ile ilgili linkler:

Hava kirliliğinde yürüyüş/spor yapanlar, kendinize zarar verebilirsiniz.

Hava kirliliğinde araç kliması kullanımı

28 Şubat gecesi hava kirliliği

İç içe mangallar, zararlı dumanı soluyanlar, tavuk etindeki tehlike.

Bu yazı Genel, Gez Göz Paylaş, Hava kirliliği, Sağlık, Tüm yazılar içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s