Yosun kirliliktir deyip aldanmayın !

Yazın bazı aylarında İstanbul’un kıyı şeridini (Florya, Kumburgaz Kamiloba, Celaliye v.s.)  yosunlar sarar ve bu doğal olay bazıları tarafından kirlilik olarak nitelenir. Başımızi yıkamaya gelince yosun özlü şampuanı kullanıp cebimizden çıkan paraya bir şey demezken bacaklarımıza değen yosunlara olumsuz bir şekilde bakarız. Oysa kıyıdan açığa 3-5 metre yürüdükten sonra bu yosunlar yerini çoğunlukla berrak bir denize bırakır. 

Yosunlar oksijen üretmede bitkilerden çok daha fazla üretken:

Fotosentez yaparak yaşamlarını devam ettiren yosunlar sayıca arttıklarında yarattıkları gölge miktarı da artıyor. Bir yandan da ürettikleri oksijen, dijital düzenek sayesinde dışarı aktarılıyor. Oksijen üretme kapasitesine bakıldığında yosunların, bitkilerden en az beş kat daha üretken oldukları da unutulmamalı. Üstelik ne kadar fazla güneş ışığı gelirse, yosunlar o kadar çoğalıyor, dolayısıyla daha fazla gölge oluşturuyorlar.

Londra’da bulunan ecoLogicStudio mimarlık ve tasarım stüdyosu, mimaride köklü değişikler yaratabilecek yeni tasarımlarını Milan’da gerçekleşen “Feeding the Planet, Energy for Life” isimli, gezegene duyarlı yeniliklerin sergisinde tanıttı. Duvar, çatı veya tente şeklinde kullanılabilecek tasarımı diğerlerinden ayıran ise materyal olarak yaşayan yosunların kullanılması.

ETFE (Etilen tetrafloroetilen) ismi verilen ve yıpranmalara karşı dayanıklı bir plastiğin katmanları arasına yerleştirilen sıvı yaşam ortamı, yeni teknolojinin temelini oluşturuyor. Dijital bir sistemle, ihtiyaç duyulan miktarda yosun (mikroalg) yaşam ortamına pompalanıyor.

Sergide bir adet prototip ile tanıtılan teknolojinin, ileride binalarda kullanılmaya başlanılması mümkün. Doğal değerleri var olan teknoloji ile birleştirip, kendi kendine yeten yaşam alanları üretmek açısından, yosun tenteleri güzel bir gelişim gibi duruyor. Ayrıca yosun tenteleri içerisinde fazlaca üreyen yosunların, gıda olarak veya biyolojik yakıt üretiminde kullanılmasının da önü açılabilir. Geliştirilmesi yapılarak, plastiğin yerine kullanılacak başka bir madde de bulunabilir. Beton duvarların içerisinde kalıp “hasta bina sendromu” yaşayacağımıza, oksijen üreten duvarlarımızın olması fena mı olur?

Mikroalg 1
Tasarımcı Peter Horvath

Mikroalg 4

Mikroalg 3

Mikroalg 5

Mikroalg 6

Mikroalg 7

Alıntı : https://gaiadergi.com/4-hektarlik-orman-kadar-oksijen-ureten-yosun-cadiri/

Kaynak: The Plaid Zebra, Gizmag

Bu yazı Genel, Hava kirliliği, Sağlık, Tüm yazılar içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s