Almanya izlenimleri Bölüm I (güncelleme:10.05.2017)

   Almanya; ekonomisi, sanayisi, ünlü araba-uçak ve diğer markaları, sağlık kür merkezleri, istihdamı, futbolu, havasının-denizinin-nehirlerinin temizliği, et,sebze,meyve fiyatlarının ucuzluğu, hayvancılığı, enerji üretimi (güneş-rüzgar), hiç kesilmeyen elektrik-internet hizmetleri, festivalleri ile “mutlu ülkeler listesi” sıralamasında üst sıralarda yer alarak Türkiye’ye fark atıyor. Euro para birimine geçtikten sonra “Almanya’nın tadı eskisi gibi değil” diyenler çok olsada, Euro asgari ücret, gelir/gider, Tl asgari ücret gelir/gider kıyas hesabı yapıldığında Türkiye’ye göre oldukça iyi gözüküyor. Hanede çalışan sayısı arttıkça yaşam kalitesi daha da artıyor. Hamburg, Buxtehude, Lübeck, Travemünde, Köln, Berlin, Hannover, Bremen ziyaretlerini fırsat buldukça “Gez, göz, paylaş” kategorisinde fotoğraf ve videolarla paylaşıyorum. (Videolarda altyazı bilgilendirme bulunmaktadır, Youtube “altyazı” seçeneği açık olmalı). Et fiyatları (Helal et tabiiki) Kıyma, Kuzu pirzola çok ucuz. Mesala Kıyma kilosu 7 €. Hemen Tl ile kıyaslayıp 4 le çarpmayın yanlış olur. Almanya’da Euro kazanıldığı için Tl ile karşılaştırmamalı. Tabii burdan gidip Tl’nin alım gücü ile düşününce farklı oluyor. Almanya’nın asgari ücreti ile kıyaslandığında da et fiyatları çok ucuz. (sayfanın en altında Fox haberde çıkan Almanya’da yaşayan Murat ÖZÜN-Sabrina çiftinin yiyecek, pazar fiyatları karşılaştırma haberinin videoları)

Ağaçlar bol olunca partikülde olmuyor.  Almanya Hamburg’ta Partikül ölçümüm. Pm 2.5 genelde 13 – 25 ug/m3 arasında yani hava kirliligi yok, mükemmel.  Karbondioksit oranı 380-400 ppm civarında çıktı.

Almanya’da yaşayan Murat Özün&Sabrina çiftinin yaptıkları alışverişlerle İstanbul’daki fiyatların karşılaştırma videoları:

 

Temiz havalı, yeşil bir şehir nasıl olur?

Bu yazı Genel, Gez Göz Paylaş, Tüm yazılar içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s