Yollarda isyan etmeyelim. Şu 5 tabelaya uyalım yeter ;)

yaya-gecidi

Yaya geçidi

 

Günümüzün bir bölümü isyan etmekle geçer. İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir ve birçok büyük şehirde hatta küçük şehirlerde de durum aynıdır. Kavşaklarda tartışma olur, inatlaşma olur, yaralanma ile hatta ölümle sonuçlanan kazalara tanık olursunuz. Suçlu ise hep karşı taraftır !!??%$^@*!  Kimdir bu karşı taraf ? Aslında bizizdir. Ben, sen, o, biz, siz, onlar !

   Hergün trafiğin içinde, ara yollarda  en çok ihlal edilen tabelaları araştırdım, gözlemledim. Kavşaklarda inanılmaz kazalara tanık oldum. Sonuçta diyorum ki;

   Şu 5 tabelaya kaç kişi uyuyor? Bir kaç kişiye sorun, bu tabelalara uyuyuyorum, uyguluyorum diyebilirler mi, ne işe yaradıklarını bilen, uyan, bahane üretmeyen varmı?

   Şikayet etmeyi, karşıdaki sürücüye, yayaya suç atmayı bırakalım. Yaya geçitlerinde yayaları zıplatmayalım, yaya kanguru değil insandır! Yaya geçidi çizgisine adım atıldığında DURMAK ZORUNDAYIZ ! YAYANIN/YAYALARIN POPOSUNU TEĞET GEÇMEK ZORUNDA DEĞİLİZ! Marifetmiş gibi yaya geçidi öncesindeki tümsekten (Tümsekler hiç bir işe yaramadı, medeni de değil) uçarak geçmek, yayayı görünce gaza basıp yaya geçidinde ondan önce geçmek durumunda değiliz. Dünyada en iyi yazılım mühendisleri sıralamasında ilk 10 a giren, kendi uydusu, insansız hava aracı olan Türkiye;

yol-verdur-tabelasi      trafik-levhalari-okul-gecidi      girilmez

“Yol ver “,             “Dur”,             “Yaya Geçidi”,       “Girilmez”,  tabelalarının ne işe yaradığını bilmiyor yada uymuyor! Yayalar kanguru gibi kaçıyor yaya geçidinde. Ona hakkını verince, durunca, teşekkür ediyor, şükür ediyor, eyvallah çekiyor. Zaten hakkı! Bazen bana “inanamıyorum, yaya geçidinde durdun” bakışı atan var. Bazısı da güvenemiyor hala bekliyor. Nasıl olsa kimse durmaz, bütün arabalar geçsin diye bekleyen, cep telefonuyla oynayanlarda çok.

 

Bahaneler bitmez; diğerlerinin de acelesi var, toplantısı olabilir, ocakta yemeği olabilir, çocuğu okuldan gelebilir, hastası olabilir, işe geç kalmış olabilir, bir kere ihlalden bir şey olmaz değil OLUYOR ! Bugün siz yaparsınız , yarın da size yapılıyor, sonra herkez yapıyor, kazalarda şampiyon olunuyor. Hepimiz bu beş tabelaya uyalım, özendiğimiz gelişmiş ülkeler insanlarının yaşadığı yerler gibi, çok daha az kaza yaşayalım, muhabbetlerimizden bu konuyu çıkaralım.

Belediye başkanlarına, Taksiciler-minübüscüler-otobüsçüler dernek başkanlarına, okul müdürlerine, öğretmenlere, cami yetkililerine, sürücü kurslarına, radyo-tv programlarını yapanlara, trafik polislerine-zabıtalarına (daha fazla denetleyin) sesleniyorum, geçmişi bırakalım. Eğitin, öğretin, tekrarlatın. Kurallara uymayınca yollar çekilmez bir hale geldi.

Sinir, stres ten B12 vitamimiz, Folik asidimiz düşüyor, tansiyonumuz çıkıyor. Çekilmez bu trafiğin suçlusu biziz. Gelişmiş ülkelerde kurallara uymayanları ihbar için  Polis 155 (T.C. için) i arayınca ihbar yeterli olur. İstanbul’da whats app ihbar hattı vardı, buhar oldu. Bizler vatandaş olarak birbirimizle karşı karşıya bırakılmamalıyız. Güvendiğimiz hakem devlettir. (beşinci tabelayı unutmuşşun, diye düşünenlere : Unutmadım 🙂 Yollarda çile çekerken, düşünün,  5. tabela ne olmalı. Başka bir 5. tabela yazısında paylaşalım…

Haziran 2017 tarihinde döner kavşağın içinden çıkarken bana yol vermeyen, el kol hareketiyle bir şeyler söyleyen sürücüye “yol ver” tabelasını işaret edip ne işe yaradığını anlattığımda “o tabelayı oraya yanlış koymuşlar ” dedi. Sözün bittiği andır!

Huzurlu, kazasız sürüşler diliyorum.

 

Bunlarda ilginizi çekebilir (ARŞİV)

Ambulansa yol verin, bir hayat kurtarın…

“Beynin %60’ı, yağ, omega-3 yağlarından ve kolesterolden oluşur. Düşük yağlı diyetle beslenirseniz beyninize meydan okursunuz! Yağ sizi akıllı, seksi ve mutlu yapar.” (2)

Başlıktaki foto : uludagsozluk.com dan alıntıdır.

Yaya geçidi levhası : bilgimanya.com dan alıntıdır.

Girilmez levhası : ileritrafik.com dan alıntıdır.

Bu yazı Genel, Tüm yazılar, Trafik içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s