Kaya tuzu lambası, bilgisayar,tv, yatak odasında kullanımı…

Kliniğimizde, bilgisayar odamızda kullandığımız Himayala kaya tuzu lambasından fayda görünce, muhabbet esnasında aile dostlarımız ve aynı zamanda kliniğimizin hastalarından Özel Ailesi, sağ olsunlar (çok teşekkürler), hem kendilerine hem de bize Çankırı Kaya tuzu lambaları getirtti.  Belirtmeliyim ki negatif iyonu ölçebilecek bir cihazım yok, yani herhangi bir ölçümleme yapamadım. (çeşitli ölçümleme cihazlarımın arasında 🙂 ). Hemen merak ettiğiniz sorunun cevabını yazayım. Olumsuz bir durum yok. Olumlu bir uyku var. Psikolojik mi bilemiyorum.  Yalnız psikolojik olmayan bir şey var tuz kokusu/tadı aldım :). Daha fresh bir hava hissi var. Odada nem oranında ( % ) ve karbondioksitinde (ppm ) ciddi anlamda bir artış ve azalış ölçümlemedim. Burada hatırlatmalıyım ki; alacağınız Kaya tuzu lambasının büyüklüğü kullanacağınız oda ile orantılı olmalıdır. uzun süre açık kalması daha iyi olur. Gece lambası olarak rahatsız edici değil. 6-15 Watt’lık ampulün yanması yani kaya tuzunu ısıtması gerekiyor. Çankırı kaya tuzuda, Himalaya kaya tuzuda 84 mineralden oluşuyor. Astım hastalarına iyi geldiği belirtiliyor.

Büyüklüğü ne kadar olmalıdır: Tuz lambasının kg.= Odanın metrekaresi/2  olmalıdır .

Yani odanız 12 m2 ise, 6 kg ağırlığında tuz lambası alınmalıdır. Tv., Bilgisayar olan odalarda her odaya en bir adet tuz lambası tavsiye edilmektedir.  Tozu emdiği belirtiliyor.

Kaya tuzu lambasının temizliği: Bir kaç günde bir, yazın pencereler açıksa her gün temiz, nemli (ıslak değil, deterjanla değil !) bir bezle silinmelidir.

Böylece üzerindeki toz, is, bakteri katman yapmasın.

himalaya kaya tuzu lambası hakankonyar.com

detaylı bilgi : http://www.cankirituzlamba.com/blog/11_kaya-tuzu-argumantasyon.html

 

Bu yazı Hava kirliliği, Sağlık, Tüm yazılar içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s